
Comunicat – organizare alegeri interne și aspecte administrative în Asociația Timotei Ineu
Anul 2024 este un an electoral pentru Asociația Timotei Ineu și datorită acestui fapt, membrii organizației au dreptul să aleagă și să fie aleși în conducerea asociației. Astfel în perioada 01.11.2023 – 01.01.2023 – în termen de 60 de zile, conform Regulamentului de Organizare și Funcționare cap. IV art. 6-12 membrii din consiliul director au timpul necesar să hotărească dacă candidează pentru încă un mandat sau se retrag, iar membrii organizației dacă doresc să candideze pentru o funcție în consiliul director au posibilitatea să se înscrie în acest proces. Conform regulamentului, art. 7 cererea de candidatură trebuie să conțină următoarele: exprimarea intenției de a participa la procesul electoral pentru funcția de: președinte, vicepreședinte, secretar, administrator, purtător de cuvânt – pentru una din cele 5 locuri din consiliul director, trecând pe cerere numele și prenumele, număr legitimație și specificația clară a candidaturii. Membrii actuali pot să își depună cerere pentru realegere sau retragere. În cazul în care un membru din consiliul director dorește să fie reales și un alt membru își depune candidatura pe aceeași funcție, se supun ambii la votul adunării generale. În aceste 60 de zile se verifică candidaturile pentru ca normele organizației să fie respectate: activitate, plata cotizației la zi, să nu aibă o situație incertă, să aibă o ținută morală, etc; și alte aspecte pentru a garanta o bună organizare și un procest electoral sincer și transparent.
Cererile se depun la sediul Asociației Timotei Ineu situat în România, Județul Arad, Oraș Ineu, strada Republicii, nr. 5, etaj 3, birou nr. 42 cu programare la telefon 0742504970.
Calendar alegeri 2024
01 Noiembrie 2023 – 01 Ianuarie 2024 – depuneri cerere de participare sau retragere pentru Consiliul Director/ verificare dosar și emiterea răspunsului de acceptare sau respingere dosar candidatură;
13 Ianuarie 2024 – Ședința Consiliului Director pentru hotărârea situației finale și pregătirea ședinței adunării generale a Asociaței Timotei Ineu
3 Februarie 2023 – Ședința electivă a Adunării Generale a Asociației Timotei Ineu
3 Februarie – 23 Februarie 2023 – depunere dosar la Judecătoria Ineu pentru validare
Conform Statutului art. 13 și Regulamentului art. 12, membrii organizației au posibilitatea să își dea votul și acordul în scris prin reprezentare/împuternicire/delegare/corespondență, dacă nu pot participa fizic. În acest scop, fiecare membru va fi informat personal pentru a lua la cunoștință ordinea de zi și pentru a își exprima opțiunile în scris față de hotărârile administrative, fiind parte a deciziilor chiar motivat nu se poate prezenta fizic la ședința adunării generale.
Rugați-vă pentru bunul mers al acestei lucrări! Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Președinte Asociația Timotei Ineu – Insp. Prof. Bulzan Marian Gigel




